e
sv

Türkiye’de 5G Resmen Kullanılmaya Başlandı!

109 Okunma — 30 Temmuz 2022 01:53
avatar

Nazım Biçer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Türkiye’de 5G Resmen Kullanılmaya Başlandı!

Türkiye, 5G teknolojisine ilk kez erişti. 5G bağlantısı, ilk olarak İstanbul Havalimanı’nda yolcuların hizmetine sunuldu.

Türkiye’den 5G için önemli bir adım geldi. Türkiye’de hizmet veren 3 GSM operatörü, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katıldığı resmi törenle ilk kez 5G hızını hizmete sundu. 5G teknolojisi, böylelikle ülkemize resmen giriş yapmış oldu.

İstanbul Havalimanı’nda faaliyete konulan ilk 5G şebekesi ile cep telefonu 5G destekleyen yolcular, havalimanı içinde 5G teknolojisi deneyimini yaşayabilecekler. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu açıklamalarında şunları söyledi:

Fiber altyapı:

“Orta yaş ve üzeri kuşaklar teknolojide Türkiye’nin nereden geçip buraya geldiğini görecekler. Bilişim alanında 2022’nin ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 21 büyüdük. Fiberi 478 bin kilometreye çıkardık.Sabit geniş hat sayımızı 20 binden 18 milyona ulaştırdık.”

68 milyar dolarlık haberleşme yatırımları:

“2022 yılı birinci çeyrekte internet kullanım miktarını sabitte yüzde 25, mobilde yüzde 35 oranında artırdık. Türksat 5B’yi hizmete aldık. Genişbant internet hizmeti de sağlıyoruz. Yatırımlarımızla milli gelire 520 milyar dolardan fazla katkı sunduk. Bu süreçte 68 milyar dolarlık haberleşme yatırımlarını planladık. Kısa vadede mobil genişbant abone yoğunluğunu yüzde 100’e çıkararak her eve internet hizmetini ulaştıracağız.”

6G çalışmaları:

“6G çalışmalarına önümüzdeki süreçte hız kazandıracağız. Fiber ağ uzunluğumuzu 1 milyon kilometreye çıkararak global açıdan 10 uydu operatörü arasına gireceğiz. Ülke menfaatlerini gözeterek gereken her çalışmanın gereğini yapmaya devam edeceğiz. Haberleşme altyapısını da devlet aklıyla planlıyor ve kamu-özel sektör iş birlikleriyle hayata geçiriyoruz.”

5G, 2023 itibarıyla yaygınlaşmaya başlayacak:

“2023 yılında yapacağımız 5G ihalesinden sonraki süreçte ürünlerin geliştirilmesi için önümüzdeki süreyi de en verimli şekilde kullanacağız. Burada 5G ile neler yapabileceğimizin önemli örneklerini deneyimleme fırsatı bulacağız. Ülkemizde 2023 yılı itibarıyla bu teknolojiyi yaygınlaştırmak üzere 5G teknolojisinde ciddi atılım yaparak yolumuza devam edeceğiz. GSM operatörleri tarafından 5G özelliklerini deneyimleme imkanı bulacağız.”

Kaynakça : https://www.webtekno.com/turkiye-5g-istanbul-havalimani-kullanima-sunuldu-h126325.html

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Türkiye’de 5G Resmen Kullanılmaya Başlandı!