e
sv

Sağlıklı Saç İçin Bitkisel Yağlar!

106 Okunma — 25 Temmuz 2022 14:31
avatar

Nazım Biçer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sağlıklı Saç İçin Bitkisel Yağlar!

1)Sarımsak Yağı

Vitamin ve mineraller açısından çok zengin bir yağdır. Sarımsak halihazırda içeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde birçok hastalığa şifa olmasıyla  popülerdir. Sarımsak yağı da saç gürleştirici yağlar arasında kendine sağlam bir konuma sahiptir. Çünkü sarımsak yağı zengin içeriği sayesinde saçlarda oluşan kepeği engellemeye, saç derisindeki kuruma ve kaşıntı gibi sorunları çözmeye ve saçı gürleştirmeye yarıyor. Ayrıca bunlarla beraber yıpranmış saçlara da şifa olan sarımsak yağı saçtaki kırılmaları azaltıyor, saçın daha hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlıyor.

2)Zeytinyağı

Yapısında saçın da yapı taşını oluşturan Omega 9’u yoğun miktarda bulunduruyor. Sarımsak yağı gibi zeytinyağı da saçı güçlendirmede ve kepekleri yok etmede çok işe yarıyor. Ayrıca zeytinyağının içeriğindeki E vitamini saçı ve cildi güneş ışığına vb. zararlı olabilecek dış etkenlerden koruyor. A vitamini sayesinde de saçlardaki keratin yapısı korunuyor. Anti-aging etkisi bulunan zeytinyağı bunlarla da sınırlı kalmayarak saç ve cilt ömrünü uzatıp saçı derinlemesine nemlendiriyor.

 

3)Çörek Otu Yağı

Yapısında çinko, demir, kalsiyum, selenyum ve magnezyum gibi mineralleri; A, C, B1 ve B6 gibi önemli vitaminleri içermektedir. Saç köklerine doğrudan etki ederek saç köklerini önemli ölçüde besler. Ssaçların beyazlama sürecini geciktirir hem de cildi gençleştirir.

4)Biberiye Yağı

A, C, B6, B9 ve B1 vitaminlerini bol miktarda içeren biberiye yağı kuşkusuz saça iyi gelen yağlar arasında. Özellikle cinsiyete bağlı saç dökülmelerine bire bir olan biberiye yağı saç diplerindeki kaşıntıları da ciddi derecede alıyor. Saçın büyüme hızını artıran, kepek sorununu çözmeye yardımcı olan ve işlem kaynaklı saç dökülmelerine de iyi gelen biberiye yağı, yağlı saçların temizlenmesinde bile kullanılabiliyor!

5)Isırgan Tohumu Yağı

Mineralleri sayesinde saçı besler ve dolgunlaştırır. Anti-aging etkisi de gösteren yağ saç köklerini önemli ölçüde canlandırır, saç ömrünü uzatır ve yeni saç oluşumunu ciddi derecede sağlar. Saçı kökten uca besleyen ısırgan tohumu yağı, yıpranmış saçlardaki çatallı görünümün giderilmesine ve saçın canlı bir görünüm kazanmasına epey yardımcı olur.

6)Tatlı Badem Yağı

E vitaminiyle beraber saçı adeta korur, nem dengesini sağlayarak kepek probleminin önüne geçer. Ayrıca tatlı badem yağı saçları önemli bir ölçüde güçlendirir.

Kendine özgü içeriğiyle adeta doğal bir nemlendiricidir. Bu yüzden hem günlük hayatta cildi nemlendirmek için hem de işlemler yüzünden yıpranmış, kurumuş saçlar için rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca saç derisinde oluşabilen yaralara ve kabuklanmalara çok iyi gelir, iyileşme sürecini önemli ölçüde hızlandırır.

7)Susam Yağı

Bilinen en eski şifalı yağlar arasındadır. Yüz yıllar boyunca hem hastalıkların iyileştirilmesinde hem de bakım amacıyla önemli ölçüde kullanılmıştır. Ayrıca E vitamini içeriğiyle saçı korur ve gençleştirir. Kepeklenmeye ve kırıklara karşı çok etkilidir. Saçları onarır ve saçın uzamasını hızlandırmaya teşvik eder. Susam yağı, diğerlerinden farklı olarak güneşin verdiği zararı tamir etme özelliğine sahiptir.

8)Kayısı Çekirdeği Yağı

Saçımızın ihtiyaç duyduğu E ve C vitaminleri açısından son derece zengin olan kayısı çekirdeği yağı, saçları son derecede yumuşatma özelliğine sahiptir. Hücre yenilenmesine yardımcı olarak cildin ve saç yapısının genç kalmasına ciddi bir şekilde katkıda bulunur. Saçların nem dengesini yeniden sağlar, büyüme hızını artırır, geliştirir ve saçı canlandırır.

9)Hindistan Cevizi Yağı

Günümüzde belki de en popüler sağlıklı yağlar arasında Hindistan cevizi yağı yer almakta. Beden sağlığının yanı sıra saç, cilt ve hatta kirpik bakımında bile kullanılabilir. Temizleme işlemleri için de tercih edilebilen Hindistan cevizi yağı, saç kuruluğuna karşı da çok güçlü bir etkiye sahiptir. Saçlarınzı nemlendirir, parlak ve ışıltılı bir görünüm sağlar, protein kaybından ve çevresel etkenlerden saçı korur. Dikkat etmeniz gereken şey, Hindistan cevizi yağı kullanırken aşırıya kaçmamaktır.

10)Fındık Yağı

Yapısında birçok mineral ve vitaminle beraber onarıcı etkisiyle bakım dünyasında nam, şöhret salmış Omega 9’u da içerir. Kullanımı son derece kolay olan ve maskelere, şampuanlara ve hatta saç kremlerine dahil edilebilen fındık yağı saça nem kazandırır, saç dökülmesini önler ve saçın yağlanmasını geciktirir.

11)Ceviz Yağı

Potasyum kaynağıdır. Potasyum, hücre yenilenmesinin hızlanmasını sağlar. Böylelikle saç bakım rutinlerinde kullanabileceğiniz ceviz yağı ile saçınızın uzamasına büyük bir katkıda bulunabilirsiniz. Omega yağ asitleri bakımından da önemli derece zengin olan ceviz yağı tam bir onarıcıdır. Bunlarla beraber saç derisini temizler ve saç derisindeki ölü hücrelerden saçlarınızı arındırır. Ayrıca ceviz yağı, saç tellerini de güçlendirir.

12)Defne Yağı

İçerisindeki A, C vitaminleri ve demir, manganez, kalsiyum, bakır, çinko gibi minerallerle saç sağlığı için mükemmel bir yağ kaynağıdır. Aynı zamanda arındırıcı özelliğe sahiptir, bu sayede saçımızdaki her noktaya temas ederek derinlemesine temizlik sağlar. Saç sağlığını güçlendirir. Kepeğe karşı etkili olan bu yağ, saç büyümesini de tetikleyerek dökülmeye iyi gelen yağlar arasında yerini alır.

13)Keten Tohumu Yağı

Omega yağ asitleri bakımından zengin bir yağ olduğu için saç sağlığını yüksek derecede artırır. Saçın nem dengesinin korunmasına, hızlı uzamasına ve saç dökülmelerinin azalmasına yardımcı olur.

14)Lavanta Yağı

En bilinen özelliği muazzam sakinleştirici özelliğidir. Fakat bunun yanı sıra saç köklerini güçlendirir ve kopma, dökülme gibi sorunları ortadan kaldırır. Saçtaki yağlanmayı azaltan lavantanın kepek üzerinde de iyileştirici etkisi vardır.

 

Kaynakça : https://www.drsavon.com/saglikli-saclar-icin-15-bitkisel-yag

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
benzer içeriklerBENZER İÇERİKLER

Sıradaki içerik:

Sağlıklı Saç İçin Bitkisel Yağlar!