e
sv

Sağlık Bakanından Maymun Çiçeği Açıklaması!

129 Okunma — 02 Ağustos 2022 17:30
avatar

Nazım Biçer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sağlık Bakanından Maymun Çiçeği Açıklaması!

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’deki maymun çiçeği vaka sayısını açıkladı. Yaptığı açıklamalarda, vakaların Türkiye’de de arttığını gözler önüne serdi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün “küresel acil durum” ilan ettiği maymun çiçeği salgını ile ilgili vakalar artışa devam ediyor. Kabine toplantısı sonrası açıklamalar yapan Fahrettin Koca, Türkiye’deki toplam vaka sayısını açıkladı.

 

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Fahrettin Koca, Türkiye’de bugüne kadar 5 maymun çiçeği vakasının görüldüğünü duyurdu.

Fahrettin Koca’ya göre 4 vakanın tedavi süreci tamamlanmış durumda. 1’inin tedavisi ise devam ediyor. Fahrettin Koca, “Sağlıkları yerinde, hiçbir sorun yok. Ülkemizde sık görülmemesinin temel nedeni çok yakın temasa ve kapalı ortamda yakın ve uzun süreli temasla bulaşmasıdır. Ülkemiz açısından bir endemi ya da küresel anlamda bir pandemi riski taşımamaktadır.” ifadelerini kullandı.

 

Maymun çiçeği virüsü pek ölümcül değil. Ancak Hindistan’da bu konuyla ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Geçtiğimiz gün bir açıklama yapan Hint yetkililer, maymun çiçeği kaynaklı ilk ölümün yaşandığını duyurdular. Ayrıca Peru ve Brezilya’da da maymun çiçeği kaynaklı ölümler yaşanmış durumda.

 

Kaynakça :https://www.webtekno.com/turkiye-kac-maymun-cicegi-vakasi-2-agustos-h126434.html

 

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Sağlık Bakanından Maymun Çiçeği Açıklaması!