e
sv

Rize’de Mutlaka Gezmeniz Gereken Yer: Zilkale

119 Okunma — 21 Ağustos 2022 14:19
avatar

Nazım Biçer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Zilkale bölgenin en dikkat çeken eserlerinden birisidir. Zilkale İlçe merkezinin 15 kilometre güneyinde, Fırtına Deresi’nin batı yamaçları üzerine kurulmuştur. Zilkale’nin üzerinde inşa edildiği sarp kaya kütlesi denizden 750 metre, dere yatağından yaklaşık 100 metre yüksekliktedir. Kale; dış surlar, orta surlar ve iç kale unsurlarından oluşmaktadır. Dış kalenin kapısına kuzeybatı yönündeki patika bir yol kullanılarak ulaşılır. Bir teras yardımıyla orta surlar seviyesine çıkılır. Buradan ikinci bir kapı yardımıyla kale içerisine girilir. Orta kale içerisinde üç önemli yapı bulunur. Bunlar muhafız binası, şapel ve baş kuledir. Ayrıca kulenin dört katlı olduğu duvarlardaki hatıl izleri ve kiriş deliklerinden anlaşılmaktadır.

 

 

“Kulenin üstünün dendanlı bir teras şeklinde olduğu belirlenmiştir. ZilKale, Kale-i Bala, Ciha Kale ve Kız Kaleleri gibi hem yörenin, hem de İspir’e ulaşan önemli bir ortaçağ kervan yolu üzerinde güveliği sağlamaktaydı. Osmanlılar‘ın bölgeyi fethinden sonra kalenin kullanılmaya devam ettiği biliniyor. Kalede bulunan iki el topu bugün Trabzon Müzesi’nde sergilenmektedir. Yakın tarihte restorasyon geçiren yapı, vadiye hakim, güzel manzaralı bir konuma sahip ve ilçedeki kaçırılmaması gereken ziyaret noktalarındandır. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca yapılan restorasyon çalışmaları 2011 yılında tamamlanmıştır.”

 

Kaynak: https://www.enuygun.com/bilgi/turkiye-deki-en-populer-tarihi-yerler/#1-st-pierre-kilisesi-aziz-petrus-kilisesi-hatay-1

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Rize’de Mutlaka Gezmeniz Gereken Yer: Zilkale