e
sv

Perge Antik Kenti

105 Okunma — 08 Ağustos 2022 14:31
avatar

Nazım Biçer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Perge Antik Kenti

 

Perge Antik Kenti Antalya şehir merkezinin 17 kilometre doğusunda bulunan Aksu ilçesinde bulunmaktadır. Hitit Dönemi‘nde varlığını sürdürdüğüne inanılan ve “Parha” diye bilinmekte olan kent Roma Dönemi‘nde Anadolu’nun en düzenli kentlerinden biriydi.

Perge şehir planının esasını biri doğu-batı, diğeri ise kuzey-güney yönünde iki ana cadde oluşturmaktadır.15 bin izleyici kapasiteli tiyatro oldukça iyi korunmuştur. Oturma yerlerinin karşısında bulunan özenle dekore edilmiş iki katlı sahne binası M.S. ikinci yüzyılda inşa edilmiştir. Buradan bulunan eserler şu an Antalya Müzesi’nde ‘Perge Tiyatrosu Salonu’nda devamlı olarak sergilenmektedir. Bu heykellerin mükemmelliği Perge heykeltıraşlığının eşsiz tarza sahip ekolünü çok güzel bir şekilde yansıtır. Antik Kent Perge’nin bir diğer temel yapısı olan stadyum, Türkiye’nin en iyi korunmuş stadyumlarından biridir. Tiyatronun kuzeyinde M.Ö. 2’nci yüzyılda inşa edilmiş olan stadyum aşağı yukarı 12 bin izleyici kapasitesine sahiptir.

 

 

“Kentin antik çağdaki heybetini yansıtan diğer sosyal ve kültürel yapılar arasında dikdörtgen planlı agora, yüksek kuleler, anıtsal çeşmeler, hamamlar ve sütunlu caddeler yer alır. Perge Hristiyanlık için de önemlidir. Hristiyanlığın en önemli figürlerinden biri olan Aziz Paul Perge’ye misyonerlik seyahatleri sırasında Aksu Nehri üzerinden varmış. İncil’de yazılı olmasından dolayı şehir ve akarsu Hristiyanlığın kutsal mekanlarından biri olarak kabul edilmektedir.”

 

Kaynakça: https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/antalya/gezilecekyer/perge Perge, Sonkaya, K., Antalya Tanıtım Kitapçığı, Antalya İl kültür ve Turizm Müdürlüğü (2016)

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Perge Antik Kenti