e
sv

Odunpazarı Evleri

202 Okunma — 24 Ağustos 2022 17:18
avatar

Nazım Biçer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Odunpazarı semti kentin güneyindeki tepelerde inşa edilmiştir. Geleneksel Anadolu Türk Mimarisi örneklerini gördüğümüz semt, kıvrımlı yolları, çıkmaz sokakları ile de oldukça meşhur. Ahşap süslemeli-bitişik düzenli- cumbalı evleri ile örf, adet ve geleneklerini koruyarak günümüze kadar ulaşmıştır. Odunpazarı ”Tarihi ve Kentsel Sit” olarak koruma altına alınmıştır.

Odunpazarı Evleri UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır ve bu proje kapsamında geleneksel Odunpazarı evlerinin yoğun olarak bulunduğu 30 sokakta 300 ev, 3 Camii, 1 Külliye, 2 Kervansaray, 15 Çeşme, 1 Han’ın restorasyonu aslına uygun bir şekilde yapılmıştır.

Yan yana sıralanan evlerin bazıları bembeyaz, bazıları çivit mavisi, bazıları ise kiremit kırmızısı görünümleri ile bu tabloya farklı renkler katıyor. Evler, Osmanlı döneminin kent mimarisinin önemli özelliklerini yansıtmaktadır.

Odunpazarı’nda evlerin haricinde Kurşunlu Camii ve Külliyesi de oldukça büyük bir öneme sahiptir. Ayrıca bölgenin geleneksel el sanatlarının örneklerini görebileceğiniz tarihi Atlıhan, Eskişehir Sanatları Çarşıları ve dünyada sadece Odunpazarı’nda bulunan Lületaşı Müzesi de mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin arasında bulunmaktadır.

 

Kaynakça: https://eskisehir.ktb.gov.tr/tr-149936/odunpazari-evleri-odunpazari-kentsel-sit-alani.html

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Odunpazarı Evleri