e
sv

Myra Antik Kenti

96 Okunma — 21 Ağustos 2022 14:08
avatar

Nazım Biçer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Myra Antik Kenti emre ilçe merkezi ve civarında yer almaktadır. Kent aynı ada sahip ovanın üzerinde kurulmuştur. Myros Nehri’nin batısındaki ulaşıma elverişli kanal ile şehrin denizle bağlantısı sağlanmakta idi. Kanalın diğer yanında yer alan Andriake (Çayağzı) Limanı‘ndan da bölgenin deniz ulaşımı ve ticareti gerçekleşmekteydi. Myra Antik Kenti özellikle Likya Dönemi kaya mezarları, Roma Dönemi tiyatrosu ve Bizans Dönemi Aziz Nikolaos Kilisesi (Noel Baba) ile popülerdir.

 

Kaya mezarları, Likçe yazıtları ve sikkeler, Myra Antik Kenti’nin en azından İ.Ö. 5’inci yüzyıldan itibaren varlığını sürdürdüğünü gösterir. Strabon’un verdiği bilgiye göre Likya Birliği‘nin altı büyük kentinden biri olan Myra Antik Kenti, Likçe yazıtlarda Myrrh adıyla anılmaktadır.

İ.S. 2’nci yüzyıl Myra Antik Kenti büyük bir gelişmeye sahne olduğu dönemdir. Likya Birliği’nin Metropolisi olan şehirde, Likyalı zengin kişilerin yardımları ile birçok yapı inşa edilmiş ve onarılmıştır. Bizans Dönemi’nde ise Myra, dini yönden olduğu kadar idari yönden de önde gelen şehirlerden biri haline gelmiştir. Günümüze dek ulaşan ününü, Aziz Nikolaos’un (Noel Baba) İ.S. 4’üncü yüzyılda şehrin piskoposu olmasına ve ölümünden sonra aziz mertebesine ulaşıp adına kilise yapılmasına borçludur.

 

 

Myra, yedinci yüzyıldan itibaren gerek deprem, su baskını ve Demre Çayı‘nın getirdiği alüvyonlar, gerekse Arap akınları sebebiyle önemini yitirip 12’nci yüzyılda köy hüviyeti haline dönüşmüştür.

 

Kaynak: https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/antalya/gezilecekyer/myra

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Myra Antik Kenti