e
sv

Muğla’da Gezmeniz Gereken Yer: Letoon Antik Kenti

84 Okunma — 18 Ağustos 2022 09:41
avatar

Nazım Biçer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Letoon Antik Kenti Seydikemer’in Kumluova Mahallesi’nde bulunmaktadır. Letoon antik kentinin MÖ yedinci yüzyılda kurulduğu tahmin edilmektedir. Letoon Antik Çağ’da Likya’nın dini merkezi konumundadır. Bu kutsal alandaki Leto, Apollon ve Artemis tapınakları çok önemlidir.

Artemis ve Apollo’nun annesi Leto’ya adanmış olan en büyük tapınak, batıda bulunan ve Peripteros tarzında inşa edilmiş Leto Tapınağıdır. Bu tapınak civarında MÖ 4. yüzyıla ait olduğu düşünülen ve üç dille (Grekçe, Aramice ve Likçe) yazılmış bir kitabe bulunmuştur. Bu bulunan kitap Fethiye Müzesinde sergilenmektedir.

Doğuda yer alan Dor tarzında yapılmış olan Apollo Tapınağı, Leto Tapınağından daha az korunmuş durumdadır. Her iki tapınağın ortasında bulunan Artemis Tapınağı en küçük olanıdır. Bu üç tapınağın güneybatısında bir çeşme, doğu kısmında ise bir kilise bulunmakta.Letoon antik kenti içerisinde arka tarafını bir tepenin yamacına dayamış büyük bir antik tiyatro yer almaktadır.

09.12.1988  tarih ve 484 sıra numarasıyla UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan antik kent, Likya yürüyüş yolu rotasındadır. Kaş, Fethiye, kalkan, Patara gibi çevre turizm merkezlerinden her zaman yüzlerce turist bu alanı keşfetmek ve görmek için gelmektedir.

 

 

 

Kaynakça : https://mugla.ktb.gov.tr/TR-159710/letoon-antik-kenti.html

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Muğla’da Gezmeniz Gereken Yer: Letoon Antik Kenti