e
sv

Koyun Adaları Deniz Savaşı’yla İlgili Kalıntılar!

114 Okunma — 31 Temmuz 2022 10:41
avatar

Nazım Biçer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Koyun Adaları Deniz Savaşı’yla İlgili Kalıntılar!

 

Osmanlı donanmasının 1695 yılında Venedik karşısında zaferiyle sonuçlanan Koyun Adaları Deniz Savaşı’yla ilgili kalıntılar aradan uzun bir zaman geçtikten sonra gün yüzüne çıkarıldı.

Sualtı araştırmacısı Selçuk Kolay tarafından bulunarak yeri gösterilen denizin 80 metre derinde yer alan batıklara, özel karışım gazlar kullanılarak dalışlar yapıldı. Savaş Karakaş ve ekibinin sualtı belgeselini de yaptığı çalışmalarda, Ülkemiz karasularında bugüne kadar yapılan en derin bilimsel batık araştırması gerçekleştirildi. Bu çalışmada Osmanlı İmparatorluğu’nun denizlerdeki ilk ve en büyük zaferlerinden bir tanesi olan “Koyun Adaları Savaşı”na ait batmış gemilerin kalıntıları ilk defa tespit edilerek bilimsel çalışmaları yapıldı. Araştırma başkan yardımcısı Dr. Nilhan Kızıldağ tarafından yüksek teknoloji kullanılarak, Yanal Taramalı Sonar ile yerleri ayrıntılı olarak belirlenen batıkların, uzaktan kumandalı kamera sistemleri (ROV) ile fotomozaikleri oluşturuldu.

Tamamı Türk bilim insanları, eğitmen derin su dalgıçları, belgeselciler ve araştırmacılardan oluşan bu deneyimli ekip, bu çalışmalarında Koca Piri Reis Araştırma Gemisi’ni kullandı. Denizin 80 metre derinliğinde bulunan batıklar üzerine başarılı bir şekilde yerleştirilen araştırma gemisi ile, söz konusu batıkların dağılım alanı ve buluntular ayrıntılı bir şekilde araştırılıp incelendi. 130 x100 cm boyunda yaklaşık 300 kg ağrılığında bir adet çan formlu eser çıkarılarak Çeşme Müzesi’ne teslim edildi.

Literatüre göre bu batıkların 1695 tarihinde Osmanlı İmparatorluğu ile Venedik arasında geçen ve Osmanlı Devleti’nin zaferiyle sonuçlanan “Koyun Adaları Savaşı”nda batmış Venedik savaş gemileri olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca çalışmalarda yerleri belirlenen iki batığa ait kalıntılar arasında yaklaşık 70 kadar bronz top, gülle ve mühimmatın haricinde gemi armasına ait aksamlar ve mutfağına ait birçok kaba rastlanmıştır. Bunun yanında boyları 4 metreye ulaşan büyük çapalar bulunmuştur.

 

Batıkların “Koyun Adaları” savaşında, Mezamorta Hüseyin Paşa’nın komuta ettiği Osmanlı filosu tarafından batırılan Venedik bayrak gemisi Stella Maris ve o gemiye yardıma gelen Leon Coronato gemisi olduğu düşünülmektedir. Batıkların incelenmesinde ve araştırılmasında, derin su dalış teknikleri ile karışım gaz dalgıçları ve ROV teknolojisi birlikte kullanılmıştır. Böylece ülkemiz karasularında ilk defa bu derinlikte bilimsel arkeolojik çalışma gerçekleştirilmiş ve büyük bir başarı ile tamamlanmıştır.

 

 

Ayrıca Osmanlı denizcilik tarihinin en önemli zaferlerinden bir tanesine ait kalıntıların yüzyıllar boyunca sualtında çok iyi korunmuş olması nedeniyle, Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü adına Doç. Dr. Harun Özdaş’ın başkanlığında bilimsel bir kurtarma kazısının yapılması planlanmaktadır.

Bu başarılı çalışmada, Araştırma Başkanı Doç. Dr. Harun Özdaş, Başkan Yrd. Dr. Nilhan Kızıldağ, Bakanlık Temsilcisi İhsan Tercan, Sualtı Araştırmacısı Selçuk Kolay, Çağatay Erciyes, Belgesel yapımcısı Savaş Karakaş ve ekibi, Sualtı görüntüleme ve derin dalış ekibi Dr. Güngör Muhtaroğlu, Erol Öztunalı, Ali Ethem Keskin, Tağmaç Saraçoğlu, ile kurtarma dalgıçları ve teknik ekip Cebrail Baydan, İrfan Yıldız, ROV ekibi ve K. Piri Reis Araştırma Gemisi’nin 12 kişilik mürettebatı görev almıştır.

 

 

Kaynakça : https://www.kulturportali.gov.tr/portal/denizzaferininkalintilaribulundu

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Koyun Adaları Deniz Savaşı’yla İlgili Kalıntılar!