e
sv

James Webb Teleskopunun Çektiği Jüpiter Görüntüsü!

108 Okunma — 17 Temmuz 2022 13:00
avatar

Nazım Biçer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

James Webb Teleskopunun Çektiği Jüpiter Görüntüsü!

NASA, ilk renkli görsellerin ardından, James Webb Uzay Teleskobu’nun çekmiş olduğu Jüpiter gezegeninin fotoğraflarını paylaştı. Fotoğraflar, teleskop henüz bilimsel gözlemlerine başlamadan önce yapılan testlerde çekildi.

NASA’nın 25 Aralık 2021’de uzaya fırlatmış olduğu James Webb Uzay Teleskobu, geçtiğimiz günlerde ilk renkli fotoğrafları dünya kamuoyu ile paylaştı. Herkesin tahmin ettiği gibi bu görseller, aslında James Webb Uzay Teleskobu ile çekilen ilk görüntüler değillerdi. James Webb Uzay Teleskobu, bu görselleri göndermeden önce bir dizi test görüntüsü çekti. NASA, çekmiş olduğu test görüntülerinden bazılarını yayınladı.

James Webb Uzay Teleskobu’ndan gelen fotoğraflar, ilk renkli fotoğraflardan önce test aşamasında çekilen Jüpiter fotoğrafları oldu. NASA’nın paylaşmış olduğu bu fotoğraflar, James Webb’in ekipmanlarının test aşamasında çekilen fotoğrafları idi. Fotoğraflar arasında Jüpiter’in renkli fotoğrafı yer almadı.

İşte James Webb teleskopunun çekmiş olduğu Jüpiter görüntüsü

Yukarıda gördüğümüz ilk fotoğraf, James Webb’in NIRCam (Yakın Kızılötesi Kamera) aracı tarafından 2,12 mikron filtre ile çekildi. Kızılötesi görüntüde Jüpiter’i sarmalayan çizgilerle birlikte meşhur yuvarlak lekesinin de parlak şekilde görüldüğü aşikar. Tabii bu lekenin, Dünya’yı ve birçok gezegeni yutabilecek boyutta olduğunu; çok uzun zamandır devam eden bir fırtına olduğunu hatırlatalım. Jüpiter’in solunda ise büyük merak uyandıran bilim dünyasının araştırmaya devam ettiği Europa uydusu bulunuyor.

 

Kaynakça : https://www.webtekno.com/james-webb-uzay-teleskobu-jupiter-fotografi-h125837.html

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
benzer içeriklerBENZER İÇERİKLER

Sıradaki içerik:

James Webb Teleskopunun Çektiği Jüpiter Görüntüsü!