e
sv

İzmir’de Mutlaka Gezilmesi Gereken 5 Yer!

107 Okunma — 23 Temmuz 2022 21:49
avatar

Nazım Biçer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İzmir’de Mutlaka Gezilmesi Gereken 5 Yer!

1- Çeşme

İzmir’in değil ülkemizin de en popüler tatil yerlerinden biri olan Çeşme, merkeze sadece 86 km uzaklığa sahip. Güneşli havası, suları, muhteşem plajları ve gelişmiş turizm olanaklarıyla her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti misafir ediyor.

Çevresindeki kaynak sularından ismini alan ve antik çağlara kadar uzanan Çeşme, hem içme suyu hem de limanından dolayı tarih boyunca önemli bir yerleşim yer haline geldi.

 

2- Alaçatı

Çeşme ilçesinin turistik bir yeri olan ve Çeşme’ye 8 km, İzmir merkezine ise 75 km uzaklıkta bulunan Alaçatı, ülkemizin rüzgâr sörfü ve su sporları merkezi olması ile bilinmekte. Klasik Ege evleri ile süslü Arnavut kaldırımları, kaliteli otelleri, güzel kafeleri, restoranları ve huzurlu atmosferiyle çok sevilen bir tatil beldesidir. Yılın her günü istisnasız rüzgâr almasından dolayı ülkemizde su sporları yapmak için en uygun yerlerden biri olan Alaçatı’da tarihi taş evlerinden dönüştürmüş butik otellerde konaklayabilir, begonvillerle süslü şirin sokaklarda yürüyebilir ve balık restoranlarında taze deniz ürünlerinin tadını yiyerek çıkarabilirsiniz.

 

 

3- Alsancak

İzmir’in Konak ilçesine bağlı semt olan Alsancak, hem tarihi yerleri hem de meydanları ile İzmir’de sosyal yaşamın kalbinin attığı konumlardan biri. Muhteşem deniz manzaraları sunan Kordon’da yürüyüşler yapmak, tarihi evleri gezmek, hareketli Kıbrıs Şehitler Caddesi’nde alışveriş yapmak ve Gündoğdu Meydanı’nda insanlara karışmak için İzmir gezinizde Alsancak’a mutlaka gitmelisiniz.

 

 

4- Kordon

İzmir’in en ünlü caddelerinin yer aldığı ve Alsancak’ta sahil boyunca uzanan Kordon, İzmir’in popüler yerleri arasında. İzmir Cumhuriyet Meydanı ile İzmir Limanı arasındaki kıyı şeridini kapsayan Kordon, denizin 150 metre doldurulmasıyla halka açıldı.

Ayrıca Kordon’u nostaljik tramvayla da gezebilirsiniz. Güzel Ege manzarası sunan yürüyüş yolları, çim dinlenme alanları, kafeleri ve bisiklet yolları ile günün her saati hareketli olan Kordon, İzmir’in en hareketli ve sevilen yerlerinden biri.

 

 

5- Şirince Köyü

Ülkemizin en ünlü köylerinden biri olan, büyüleyici Ege yöresi atmosferini korumayı başarmış Şirince Köyü, hem yerli hem de yabancı turistler arasında oldukça popüler sırada yer almakta. Yemyeşil doğal güzellikler arasında dağ yamaçlarında sıralanan tarihi eski evleriyle oldukça yoğun ilgi görmekte. 2012 yılı Maya kehanetlerinde dünyada kurtulan iki yerden biri olarak geçtiği için kısa süre içerisinde dünya çapında bir şöhrete kavuştu.

Köyün çevresi üzüm bağları ve organik ürün bahçeleri ile çevrili durumda. Ayrıca Nesin Matematik Köyü ve Tiyatro Medresesi ile kültürel bir merkez olarak da ziyaret edilen Şirince Köyü’nün huzur verici atmosferinde konaklayabilir; yöresel Ege yemeklerini yiyebilirsiniz.

 

 

 

Kaynakça : https://www.enuygun.com/bilgi/izmir-de-gezilecek-yerler/

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

İzmir’de Mutlaka Gezilmesi Gereken 5 Yer!