e
sv

İstanbul’da Mutlaka Gezilmesi Gereken 7 Yer!

106 Okunma — 21 Temmuz 2022 20:57
avatar

Nazım Biçer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İstanbul’da Mutlaka Gezilmesi Gereken 7 Yer!

Ayasofya

Doğu Roma İmparatoru Konstantios’un 360 yılında inşa ettirdiği Ayasofya, dünyanın en eski katedrallerinden biri.

O dönemlerde Megale Ekklesia adıyla anıldığı bilinen Ayasofya, günümüzdeki görünümüne en yakın halini İmparator Justinianos’un görevlendirdiği Trallesli Anthemios ve Miletoslu İsidoros’un çalışmaları sonunda kazanmış. Bu iki mimarın çalışmalarıyla 5 yıl 10 ayda yapımı tamamlanan Ayasofya, o zamanın diğer yapılarına nazaran dünyanın en kısa sürede inşa edilen katedrali olmuştur.

Beşinci yüzyılda yapıya Hagia Sophia (Aya Sofya) adı verilmiş ve 1453’te İstanbul fethedilene kadar bu adı taşımış. Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u fetih ettikten sonra Ayasofya’nın camii olmasına hüküm vermiş ve yapının minareleri Mimar Sinan tarafından inşa edilmiştir.

 

Kapalı Çarşı

İstanbul’da gezilecek yerler arasında birçok şeyi bulabileceğimiz yer Kapalı Çarşı. Beyazıt’ta bulunan çarşı, turistler tarafından Grand Bazaar olarak biliniyor. Kapalı Çarşı, Fatih Sultan Mehmet’in emriyle inşa edilmiş ve yaklaşık 550 yıldır varlığını sağlam bir şekilde sürdürmektedir.

Neredeyse 4000 tane dükkana ev sahipliği yapan Kapalı Çarşı, en çok kuyumcularıyla ünlü. Kuyumcularının yanında baharatlar, halılar, kilimler, kumaşlar ve daha birçok şey de bulunuyor. Kapalı Çarşı’dan hiçbir şey almayacak olsan bile dükkanlar arasında mutlaka gezinmelisin çünkü eski İstanbul’un o nostaljik atmosferini hissetmeden geri dönmek olmaz.

 

 

Galata Kulesi

İstanbul’un sembolünü oluşturan yapılardan biri olan Galata Kulesi, o kadar çok turist ağırlıyor ki istisnasız önünde upuzun kuyruklar oluşuyor. Dünyadaki en eski kuleler arasında yer alan Galata Kulesi, Bizans İmparatoru Justinianos’un isteğiyle 500’lü yıllarda yapılmıştır.

 

 

Kız Kulesi

İstanbul sembolünü oluşturan bir diğer yapı ise tahmin ettiğimiz gibi Kız Kulesi. İstanbul’un en romantik adreslerinden biri olan kule, Üsküdar ilçesinin Salacak açıklarında bulunuyor. Kız Kulesi’nin tam olarak ne zaman inşa edildiğine dair net bir bilgi bulunmamakta.

Birbirinden farklı birçok efsaneye konu olan Kız Kulesi, geçmiş zamanlarda Damalis ve Leandros isimleri ile de anılmış. Damalis, Atina Kralı Kharis’in karısının adından gelen bir isimmiş. Damalis öldüğünde bu sahillerde gömüldüğü için kuleye bu isim verilmiş. Bizans İmparatorluğu yıllarında ise küçük kale anlamındaki Arcla ismiyle de tanınmış. İstanbul’un fethi sonrası adada bulunan kule yıkılmış ve yerine ahşap bir kule yaptırılmış. Ahşap olması yüzünden yangına dayanamayan kule 1725 yılında yeniden inşa edilmiştir.

 

 

Sultanahmet Camii

İstanbul’un en meşhur camilerinden biri olan Sultanahmet Camii, turistler açısından oldukça yoğun ilgi görmekte.Yabancı turistler camiyi Mavi Camii anlamına gelen Blue Mosque adıyla tanımakta. Bunun en önemli nedeni , caminin içinin 21 bin 43 tane İznik çinisiyle döşenmesi ve masmavi bir görüntüye sahip olması.

Sultan I. Ahmet’in hükmü üzerine 17. yüzyılda Mimar Sinan’ın öğrencilerinden olan Sedefkar Mehmet Ağa tarafından yapılan cami, Ayasofya’nın tam karşısında konumlanıyor. Sultanahmet Camii’nin 16 tane şerefesi bulunuyor ve bu 16 şerefe, Sultan I. Ahmet’in Osmanlı İmparatorluğu’nun 16. hükümdarı oluşunu simgeliyor. 43 metre yükseklikteki kubbesinin çapı ise 23,5 metre. Tüm bunlar ve caminin külliyesi bir araya geldiğinde Sultanahmet Camii, İstanbul’da bulunan en büyük yapılar arasında yer alıyor.

 

 

Mısır Çarşısı

Mısır Çarşısı. 17. yüzyılda inşa edildiği zaman Osmanlı Devleti’nde olduğu gibi günümüzde de ticaret açısından çok önemli bir yere sahip. Yeni Camii’nin bir parçası gibi inşa edildiği için ilk yıllarda Yeni Çarşı ve Valide Çarşısı da denirmiş. Daha sonra Mısır’dan gelen baharat ve çaylardan dolayı bugünkü adını almış.

 

Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı, 1856 yılında Sultan Abdülmecit’in emir vermesi üzerine yapılmıştır. Abdülmecit, bu sarayın Avrupai bir tarza sahip olmasını ve sadece güzelliklerden oluşmasını istemiş. 285 tane oda, 26 adet salon, 6 hamam ve 68 tuvaletin bulunmakta.Sultan Abdülmecit o kadar özenerek yaptırdığı bu sarayda sadece ve sadece 5 yıl konaklayabilmiş. Abdülmecit’ten sonra gelen padişahlar tarafından da kullanılan saray, Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu zaman da önemli ölçüde hizmet etmiştir.

10 Kasım 1938’de saat 9:05’de Mustafa Kemal Atatürk 71 numaralı odada son nefesini vererek dünya hayatına gözlerini yumdu. Günümüzde Dolmabahçe Sarayı’na gidildiğinde bu odayı ve Mustafa Kemal Atatürk’e ait kişisel eşyaları yakından görebilmek mümkün.

 

 

Kaynakça : https://www.enuygun.com/bilgi/istanbul-da-gezilecek-yerler-mutlaka-gorulmesi-gereken-70-yer/

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

İstanbul’da Mutlaka Gezilmesi Gereken 7 Yer!