e
sv

İshak Paşa Sarayı

152 Okunma — 22 Ağustos 2022 19:39
avatar

Nazım Biçer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İshak Paşa Sarayı 1685 yılında Çıldır Atabeklerinden Çolak Abdi Paşa tarafından yapımına başlanılmış, aynı soydan gelen Küçük İshak Paşa zamanında 1784’te (99 yılda) yapımı sona ermiştir. Mimarı, Ahıskalı ustalardır. Saray 115X50 metre boyutlarında, tesviye edilmiş Karaburun tepesi üzerine terası, iki avlu ile bu avluları çevreleyen çeşitli yapılardan oluşmaktadır. Doğu-Batı yönünde yaklaşık 7 bin 600 metrekare bir alan üzerine inşa edilmiştir.

İshak Paşa Sarayı’nın girişi, savunması en zor olan doğu cephesinde yer almaktadır. Anıtsal taçkapı, avlulara çıkan diğer kapılar gibi, kabartma, süsleme ve zengin bitki motifleriyle Selçuklu sanatının özelliklerini ve kültürünü yansıtmaktadır. İshak Paşa Sarayı, tarih ve sanat tarihi yönünden eşsiz bir öneme sahiptir.

“Sarayın (Selamlık) kuzey cephesinde dışa sarkan dört ahşap konsolda üstte kanatlı ejder, onun altında aslan, en altta insan figürleri yer almaktadır ki çok ilginç ve sanatkaranedir. Sarayda klasik Osmanlı mimarisinden farklı üslup ve benzeme şekilleri dikkati çeker. Türk saray geleneği ve mimarisinin ana prensiplerine uyulmuştur. Yapı birkaç aşamalıdır ve güzellikle azameti yansıtır. Saray iştihamı, yaptıran paşanın çevreye ve Merkezi Devlet’e karşı gücünü göstermek istediği anlaşılmaktadır.”
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

İshak Paşa Sarayı