e
sv

İnce Minareli Medrese

132 Okunma — 23 Ağustos 2022 15:39
avatar

Nazım Biçer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İnce Minareli Medrese

İnce Minareli Medrese ya da diğer adıyla Taş ve Ahşap Eserleri Müzesi Selçuklu İlçesi’nde ve Beyhekim Mahallesi konumlanmaktadır. Kapalı avlulu, tek eyvanlı ve tek katlı bir medresedir. Medrese ismini, kuzey-doğu köşesindeki minaresinden almaktadır.

Selçuklu Sultanı II. İzzeddin Keykâvus Devrinde Vezir Sâhib Atâ Fahreddin Ali tarafından, hadis ilmi okutulmak üzere 1264 yılında bu medrese inşa ettirilmiştir. Bu harikulade medresenin mimarı Keluk bin Abdullah’tır. Selçuklu Devrinin “Kapalı Avlulu Medrese” grubunda olup, tek eyvanlıdır. Doğusunda yer alan taç kapı, Selçuklu Devri taş işçiliğinin en güzel ve nadîde örnekleri arasında yer almaktadır.
İnce Minareli Medrese XIX. yüzyılın sonuna kadar faaliyetini başarılı bir şekilde sürdürmüş, 1876-1899 yıllarında ise yenileme çalışmaları yapılmıştır. Cumhuriyet Devrinde 1936 yılında başlayan çeşitli onarım ve bakım çalışmalarından sonra, 1956 yılında “Taş ve Ahşap Eserler Müzesi” olarak hizmete sunulmuştur.
Medresenin hat sanatının örnekleri olarak kabul edilmekte olan yazıları büyük derecede önem taşımaktadır. Özellikle taçkapısı, yazının yoğun olarak uygulandığı ender tasarımlardan biri olarak kabul edilmektedir.
Taçkapının ortasındaki düğümlü kitâbe bordüründe, sülüs ile Fatiha ve Yâsin sureleri yazmaktadır. Niş kemerinin alınlığındaki rozetlerden birinde “Amel-i Kelûk”, diğerindeyse “bin Abdullah” yazmaktadır. İç mekânda, kubbe eteğini çeviren bordürde kûfî yazı ile “El Mülkü-l’illâh” ibaresi yer almaktadır.

Ayrıca medreseye adını veren minare, bitişiğindeki mescide aittir.
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

İnce Minareli Medrese