e
sv

Çankırı’da Hititlerden Kalan Tuz Mağarası!

116 Okunma — 25 Temmuz 2022 13:37
avatar

Nazım Biçer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Çankırı’da Hititlerden Kalan Tuz Mağarası!

Hititler döneminden beri tuz elde edilen ve yerin 150 metre altında bulunan tuz mağarası, yeni yapılacak olan projeyle şehre daha çok turist çekecek.

Çankırı Belediyesi, bu projesini “Yer Altı Tuz Şehri” diye adlandırdı ve yılda aşağı yukarı 120 bin kişinin ziyaret ettiği tuz mağarasının, Çankırı’nın anahtar simgesi olması için harekete geçti.

Çankırı Belediyesinin yapacağı bu proje ile Hititlerden beri kullanılmakta olduğu bilinen ve içinde yıllarca yapılan üretim sonucu birçok yerinde galeri oluşan mağara, sağlık turizminin yanı sıra sanatsal faaliyetler ve birçok alanda çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapacak.

 

“Bir iki aya kadar ihaleye çıkacağız”

Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, bu projenin gelecek yıl yaz aylarında biteceğini öngördüklerini söyledi.

Ayrıca mağarada kullanılacak malzemelerin tuzlu ortama dayanabilmesi gerektiğini, bunların tespiti için projede gecikmelerin oluştuğunu söyleyen Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, “Türkiye’de bir ilk olacak bu proje. Onun için projede kullanılabilecek malzeme ve yaklaşık maliyet hesaplarında biraz geciktik çünkü Türkiye’de ilk, dünyada da 4 veya 5 ülkede var bu tip turizm açısından faaliyet gösteren tuz mağaraları. Şu anda yaklaşık maliyet hesapları bitti. İnşallah bir iki aya kadar ihaleye çıkacağız.” ifadelerine yer verdi.

 

 

“Bayram sürecinde 5 bine yakın ziyaretçimiz geldi”

Projenin daha hayata geçmeden ilgi gördüğünü vurgulayan Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, açıklamalarına şöyle devam etti: “Yılda bir milyon ziyaretçi hedefi koymuştuk, proje bitmeden tur firmalarından, turizmcilerden çok büyük talep var fakat şu anda maalesef henüz düşündüğümüzü, istediğimiz süreçte gerçekleştiremedik.

 

 

Kaynakça : https://ekonomi.haber7.com/foto-galeri/74987-hititlerden-kalan-tuz-magarasi-turizmde-cankirinin-kaderini-degistirecek/p7

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Çankırı’da Hititlerden Kalan Tuz Mağarası!