e
sv

Burdur’da Mutlaka Gezmeniz Gereken Yer: Sagalassos Antik Kenti

90 Okunma — 16 Ağustos 2022 22:26
avatar

Nazım Biçer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Burdur’da Mutlaka Gezmeniz Gereken Yer: Sagalassos Antik Kenti

 

Sagalassos Antik Kenti, Ağlasun İlçesi’nin 7 kilometre kuzeyinde bulunmaktadır. Sagalassos, Pisidia Bölgesi’nin Roma İmparatorluk Dönemi’nin en önemli şehridir. Şehirde bulunan yapıların, binaların büyük bir çoğunluğu Roma Dönemi’ne aittir. Şehir girişinde konutlar, hamam, kireç ve metal fırınları, aşağı agora (çarşı), çeşme ve odeon, konutlar, tiyatro, Neon kütüphanesi, Helenistikçeşme, seramik üretim merkezi, agora, meclis binası, kilise, heroon, tapınak ve Cladius kapısı bulunmaktadır.

 

 

Kentin en belirgin harikulade yapısı Antoninler çeşmesidir. Şehir, İmparator Hadrian (M.S. 2’nci yüzyıl) döneminde ekonomik siyasi ve sosyal anlamda en iyi dönemini yaşamıştır. Sagalassos, küçük Asya’da belki de terk edildiği günden günümüze kadar en iyi korunagelmiş antik kentlerden biridir. Kent 2009 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınmıştır. Kazılarda ortaya çıkan 5.5 metre civarında boyu olabileceği tahmin edilen İmparator Marcus Aurelius ve İmparator Hadrian’a ait heykeller ile çıkarılan diğer eserler Burdur Müzesi‘nde sergilenmektedir.

 

Kaynak: Kültür Envanteri, Ankara 2007, https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/burdur/gezilecekyer/sagalassos-antik-kenti

 

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Burdur’da Mutlaka Gezmeniz Gereken Yer: Sagalassos Antik Kenti