e
sv

Bolu’da Mutlaka Gezmeniz Gereken Beş Yer!

146 Okunma — 29 Temmuz 2022 13:13
avatar

Nazım Biçer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bolu’da Mutlaka Gezmeniz Gereken Beş Yer!

1) Yedigöller Milli Parkı

Bolu’ya 42 kilometrelik mesafeye sahip olan ve Türkiye’nin en çok sevilen doğal güzelliklerinden biri olan Yedigöller Milli Parkı, 1965 yılında milli park ilan edilerek koruma altına alındı. 1642 hektar büyüklüğündeki Yedigöller Havzası’na yayılan Yedigöller Milli Parkı, ismini de içerisinde bulunan Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl gibi harikulade yedi tane gölden almakta. Yeşilin her tonunu görebileceğiniz el değmemiş doğaları, ağaçları, bitkileri ve her mevsim sundukları harikulade manzaralarla sadece Türkiye’den değil, tüm dünyadan turistleri, doğa severleri ve kampçıları kendine çeken bu göller siz değerli ziyaretçilerini bekliyor.

Karaağaç, meşe, kızılçam, akçaağaç ve göknar gibi o onlarca farklı ağaç, endemik bitki türleri ve yaşam zenginliğiyle Türkiye’nin en özel koruma alanlarından biri olan Yedigöller Milli Parkı, doğa gezileri veya fotoğraf safarileri ile keşfedilmesi gereken harikulade yerler arasında. Yedigöller Milli Parkı içerisinde dağ köşkleri, bungalov oteller, donanımlı kamp ve karavan alanları da bulabilmek mümkün. Gezinizde büyüleyici şelaleler, küçük dereler ve birbirinden güzel gölleri gezerek yorgunluğunuzu atmak için Yedigöller Milli Parkı’na mutlaka uğramanızı öneririz.

 

 

2) Kartalkaya Kayak Merkezi

Kartalkaya Kayak Merkezi, Bolu merkezine sadece 38 kilometre mesafe uzaklıkta yer almaktadır. Toplu taşıma araçları veya kayak turları ile kolayca ulaşabileceğiniz Kartalkaya Kayak Merkezi, Türkiye’nin en çok sevilen ve ziyaret edilen kayak merkezlerinden biri. Aralık ve nisan ayları arasını kapsayan kış sezonunda Türkiye’nin yanı sıra dünyanın her yerinden turistleri ve kayak severleri misafir eden merkezde uzunluğu 40 kilometreyi bulan 25 tane kayak pisti ve telesiyej gibi mekanik ekipmanlar bulabilirsiniz. Ayrıca Bolu’da kış aylarının değişmez adresi olan Kartalkaya Kayak Merkezi’nde her yaş grubu için kayak ve snowboard eğitimleri alabilir ya da kayak ekipmanı kiralayabilirsiniz.

 

 

 

 

3) Abant Gölü ve Tabiat Parkı

Bolu’nun başka bir harikulade doğal güzelliği de yılın her mevsimi görülmeye değer güzellikler sunan Abant Gölü ve Tabiat Parkı. Şehir merkezine 34 kilometre mesafe uzaklıkta yer alan ve Abant Dağları eteklerinde yer alan bir krater gölü olan Abant Gölü, çevresini saran sarıçam, karaçam ve gürgen ağaçlarıyla turistlerin ve doğa severlerin ülkemizde en çok akın akın ziyaret ettiği yerler arasında önemli bir rol oynamakta.

Yer altı suları ile beslendiği için her zaman tertemiz kalan sularıyla ünlü Abant Gölü, çevresini saran zengin bitki ve canlı çeşitliliğinin korunması amacıyla 1988 yılında resmi olarak tabiat parkı ilan edildi. Tüm dünyadan turistlerin, doğa severlerin, kampçıların ve fotoğrafçıların ilgisini aşırı derecede çeken tabiat parkı, karabataklardan kaya kartallarına kadar yüzlerce vahşi hayvanlarıyla da harika fotoğraflar sunuyor.

Abant Gölü ve Tabiat Parkı içerisinde balık restoranları, bungalov oteller, kamp alanları, piknik alanları ve doğa sporları merkezleri gibi pek çok imkan bulabilmek mümkün. Yaz aylarında gölün çevresinde yapılan fayton gezileri, at safarileri ve olta balıkçılığı da en çok yapılan ve sevilen aktiviteler arasında. Ayrıca Macera arıyorsanız eğer Abant Gölü üzerinde profesyonellerle birlikte yamaç paraşütü de yapabilir ve benzersiz doğa manzaralarını da kuş bakışı izleyebilirsiniz. Abant Gölü’nün huzurlu, büyüleyici atmosferinde doğa ile baş başa bütün yorgunluğunuzy atabilir veya her mevsim düzenlenen doğa yürüyüşleri ile bölgeyi keşife çıkabilirsiniz.

 

 

4) Mudurnu

Bolu’ya 50 kilometre uzaklıktaki mesafede yer alan Mudurnu, sadece Bolu’nun değil Türkiye’nin de sevilen kültürel gezi noktalarından biri. Büyüleyici ve huzurlu atmosferiyle sakin şehir olarak bilinen Mudurnu, insan eli değmemiş doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi hazineleri ile de insanların dikkatini üzerine çekiyor. Yüzlerce yıllık iyi korunmuş konaklar, evler ve camiler ile birlikte toplamda 173 tane tarihi yapısıyla Mudurnu sokakları, tarihi atmosferinden dolayı UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alındı.

 

 

5) Akkaya Travertenleri

Dünyada nadir olarak görebileceğiniz doğa harikalarından biri olan Akkaya travertenleri, Bolu’ya sadece 10 kilometre uzaklıkta Mudurnu yolu üzerinde yer almakta. Harikulade manzarasıyla her yıl on binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Akkaya Travertenleri, 250 metre uzunluğundaki bembeyaz traverten sizi adeta Pamukkale’de hissettirecek. Her mevsim sevilen bir gezi alanı olan Akkaya travertenlerinin göletlerinde yaz aylarında yüzebilirsiniz. Ayrıca seyir teraslarından harika fotoğraflar çekebilir veya kır bahçelerinde yöresel yemeklerle beraber manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

 

Kaynakça : https://www.enuygun.com/bilgi/bolu-da-gezilecek-yerler-mutlaka-gorulmesi-gereken-60-yer/

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Bolu’da Mutlaka Gezmeniz Gereken Beş Yer!