e
sv

Antalya’da Mutlaka Gezilmesi Gereken 5 Yer!

99 Okunma — 21 Temmuz 2022 20:45
avatar

Nazım Biçer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Antalya’da Mutlaka Gezilmesi Gereken 5 Yer!

Alanya Kalesi

6 km uzunluğunda surlar ile çevrili olan kale, Helenistik Dönem’inde yapılmış bir kaledir. Günümüze gelene kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan kale, denizden gelen tehditlere karşı korunmak için inşa edilmiştir.

Bizans’ın bölgeye hakim olduğu dönemlerde gemiciler için kritik bir noktada bulunan kale, 1221 yılında Anadolu Selçuklu Hükümdarı Birinci Alaaddin Keykubat döneminde restorasyon çalışması geçirmiştir. Alanya’nın tarihine tanıklık eden kale içerisinde Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait çok sayıda eser bulunmaktadır.

 

Düden Şelalesi

Düden Şelalesi, aşağı ve yukarı olmak üzere iki farklı koldan oluşmaktadır. Etrafı ağaçlarla çevrili olan şelale, görsel şölen sunmasının yanı sıra insanı rahatlatıcı etkisiyle Antalya’ya gelen turistlerin en çok ziyaret ettiği alanlar arasında yerini almaktadır.

Düden Şelalesi, her yıl ortalama üç milyon turist tarafından akın akın ziyaret edilmektedir.

 

Side Antik Kenti

M.Ö. yedinci yüzyılda inşa edilen Side Antik Kenti, kurulduğu dönemden itibaren önemli bir ticaret merkezi olarak kullanılmıştır. Ayrıca doğal liman olma özelliği ile günümüze çok az sayıda tahribatla ulaşabilen antik kent, yarımada üzerine kurulmuştur.

 

 

Kaynakça : https://www.gezinomi.com/gezi-rehberi/antalya-da-gezilecek-birbirinden-guzel-yerler.html

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Antalya’da Mutlaka Gezilmesi Gereken 5 Yer!