e
sv

Ankara’da Mutlaka Gezilmesi Gereken 5 Yer!

206 Okunma — 22 Temmuz 2022 13:27
avatar

Nazım Biçer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Ankara’da Mutlaka Gezilmesi Gereken 5 Yer!

Anıtkabir

Bir tek Ankara’nın değil, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Anıtkabir, Atatürk’ün anıt mezarını da içeren ve 750.000 m2 gibi büyük bir alana yayılan inanılmaz bir yapıya sahip. 1944’te yapımına başlanan ve 1953 yılında tamamlanan Anıtkabir ‘i ünlü mimarlar Emin Onat ile Orhan Arda tasarladı.

Her yıl milyonlarca kişi tarafından akın akın ziyaret edilen Anıtkabir, Ankara’nın merkezi ilçelerinden Çankaya’da yer alıyor. Bunun yanında Anıtkabir gezinizde 1960 yılında hizmete açılan ve etkileyici koleksiyonlarıyla dikkat çeken Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi’ni de ziyaret etmeyi unutmayın.

 

 

Tuz Gölü

Ankara, Konya ve Aksaray şehirlerimizin sınırlarında bulunan Tuz Gölü, inanılmaz güzelliği ile Ankara gezilerinin bir numaralı adresi konumunda. Türkiye’nin tuz ihracatının neredeyse %40’ını karşılayan Tuz Gölü, flamingoları ile de doğa severlerin dikkatini kendine çekiyor.

Tam tamına 85 farklı kuş türü, 120’den fazla memeli türü ve 40’a yakın endemik bitki türüne ev sahipliği yapan Tuz Gölü’nün doğal güzelliği, bir derece sit alanı olarak korunuyor.

 

Ankara Kalesi

Altındağ ilçesinde yer alan ve şehrin en önemli tarihi sembollerinden biri olan Ankara Kalesi’nin M.Ö. ikinci yüzyılda Galatlar tarafından yapıldığı düşünülüyor. Bölgeye hakim yüksek bir tepede büyüleyici bir manzara sunan Ankara Kalesi, uzun tarihi boyunca Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar tarafından kullanılarak değişikliklere uğramıştır. Her yıl çeşitli etkinliklerin yapıldığı Ankara Kalesi’nde 110 metre yükseklikteki 5 köşeli 42 kuleyi gezebilir, iç kale odalarını inceleyebilir ve surlara çıkabilirsiniz.

 

 

Hamamönü

Altındağ ilçesinin tarihi bir semti olan Hamamönü, günümüze kadar büyüleyici atmosferini korumayı başarmış, 17, 18 ve 19. yüzyıl dönemi klasik Osmanlı evleri ile Ankara’nın mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri haline gelmiştir. Hamamönü’nün her köşesinde bulunan tarihi konaklar, camiler, anıtlar ve müzelerin yanıbda Karacabey Hamamı, Mehmet Akif Ersoy Evi Müzesi ve Mehmet Akif Ersoy Parkı gibi Hamamönü’nün en çok ziyaret edilen yerlerini de görebilmek mümkün. Müzeleri incelemek veya klasik Osmanlı evleri içinde dönen mobilyaları arasında Osmanlı dönemine ufak bir yolculuk yapmak için Hamamönü’ne kesinlikle uğramanızda fayda var.

 

 

Eymir Gölü

Ankara’nın en çok ilgi gören doğal güzelliklerinden biri olan Eymir Gölü, huzur verici göl manzarası ve yemyeşil doğası ile yılın her mevsimi düzenlenen gezilerde yoğun bir ilgi görmekte. Bir set gölü olan ve 1956 yılında ODTÜ’ye tahsis edilen 45 km2 büyüklüğündeki Eymir Gölü arazisi; yürüyüş alanları, bisiklet yolları, mesire alanları ve kır bahçeleri ile şehrin kalabalığından doğaya kaçmak için Ankara’daki en güzel yerler arasında bulunmakta.

 


Kaynakça : https://www.enuygun.com/bilgi/ankara-da-gezilecek-yerler-mutlaka-gorulmesi-gereken-80-yer/

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Ankara’da Mutlaka Gezilmesi Gereken 5 Yer!