e
sv

Amasya’da Mutlaka Gezmeniz Gereken Yer: Yalıboyu Evleri (Amasya Evleri)

118 Okunma — 21 Ağustos 2022 14:26
avatar

Nazım Biçer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yalıboyu Evleri’ni görmek için Hatuniye Mahallesi, Hazeranlar Sokak ve Yeşilırmak kıyısı uygun mekanlardır.

Yalıboyu Evlerinin Genel Özellikleri:

Anadoluda Neolitik dönemden itibaren günümüze kadar gelen süreç içerisinde, konut mimarisini incelediğimizde Amasya’nın kendine özgü bir mimari geleneğe sahip olduğu anlaşılmaktadır. Türklerin Anadolu’ya yerleştikten sonra geliştirdikleri konut tipleri görülmektedir. Hımış yapı tekniği (ahşap çatkı arası kerpiç dolgu) sık kullanılmıştır. Ahşap kültürünün doğal yapısı gereği fazla uzun ömürlü olmayışı Selçuklu Devleti’nin ve Erken Dönem Osmanlı Devleti’nin evlerini günümüze kadar ulaşamamıştır. Ancak son dönem Osmanlı konut mimari örnekleri günümüze kadar ulaşabilmiştir.

 

 

Amasya evleri sokak dokusu olarak yan yana sırt sırta bitişik bir nizam içerisinde inşa edilmiştir. İnşa edilmiş bu konutlar genellikle avlulu ve bahçelidir.

“Özellikle Yalıboyu’nda Roma Dönemi kalın sur duvarları üzerine yapılmış konutlarda, Yeşilırmağa bakan güney yöndeki evler, eliböğründelerle desteklenerek dışarıya taşırılmış, böylece evlerin iç mekanında genişleme sağlanılmıştır. Pencereler genellikle üçlü gruplar halinde düzenlenmiş giyotin pencerelerdir. Ayrıca pencere önlerine kafeslik yapılarak mahremiyet sağlanmıştır.

Amasya’nın 1.Derece deprem bölgesinde yer alması 1915 yangını, 1939 depremi ve zaman zaman sel felaketleri konutları olumsuz yönde etkilemiş ve bunlardan en az etkilenen Hatuniye Mahallesi olmuştur.”

 

Kaynakça: https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/amasya/TurizmAktiviteleri/yaliboyu-evleri-amasya-evleri

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Amasya’da Mutlaka Gezmeniz Gereken Yer: Yalıboyu Evleri (Amasya Evleri)